CELULITIDA - co to je, jak vzniká?
Pojem celulitida definuje poruchu podkožního vaziva, při které dochází ke ztrátě pružnosti a kvality kůže a zvýšenému ukládání tuku do podkoží. Celulitida postihuje převážně ženy (trpí jí dnes 80 % žen) a nacházíme ji především ve specifických tělesných partiích, jako jsou boky, hýždě nebo stehna.

Zvýšeným ukládáním tuku dochází ke změnám krevní mikrocirkulace v podkožním tukovém vazivu a ke zpomalení rychlosti proudění krve v drobných cévkách, což má za následek vznik edému. Dlouhodobě zvýšený tlak na drobné cévky vede k tomu, že v nich přestává proudit krev, dochází k úniku tekutiny do intersticiálního prostoru a cévky se začínají vazivově přeměňovat.
Celulitida tedy představuje chorobu, kterou může být postižen kdokoliv, bez ohledu na tělesnou váhu. Hubnutí má však na snížení projevů celulitidy pozitivní vliv. Příčiny vzniku celulitidy jsou různorodé, často se jedná o genetické dispozice, hormonální či cévní poruchy, které mohou být zvýrazněny sedavým zaměstnáním. Negativní vliv má také stres, poruchy jater, nesprávná životospráva, střevní potíže nebo některá onemocnění při nichž dochází ke zvýšenému zadržování tekutin v těle. Nevyvážená a nadměrně kalorická životospráva, vysoký příjem tuků a nízký příjem vlákniny vede k tvorbě tukových tkání a ke hromadění toxinů a tím ke vzniku celulitidy. Nadměrné solení může problém zhoršovat, protože sůl napomáhá zadržování tekutin v těle.
 


 
Rozdíl mezi kůží s celulitidou a bez celulitidy

 

Na obrázcích je zřejmý rozdíl mezi kůží s celulitidou a bez celulitidy