LYMFATICKÝ SYSTÉM

 

Jak funguje lymfatický systém?

 

 
 
Funkcí lymfatického systému je vstřebávání přebytečné tekutiny a její návrat do krevního řečiště, vázání tuků a účast na fungování imunitního systému.
Lymfatické cévy jsou úzce spojeny s oběhovým cévním systémem. Větší lymfatické cévy jsou podobné jako žíly. Lymfatické kapiláry jsou rozptýleny přes celé tělo. Součástí tohoto systému jsou lymfatické uzliny a orgány (kostní dřeň, slezina, brzlík). Uzliny zachycují nečistoty proudící lymfou a vylučují je z organismu. Lymfa odvádí z těla všechny toxické látky, které naše tělo přijímá.

Za normálních okolností protéká lymfatickým systémem denně cca 4 litry tekutin. Obsahují vodu, bílkoviny, tuky, soli, odumřelé buňky, baktérie, látky, vzniklé jako odpad metabolických procesů.

Nadměrné zatížení lymfatického systému toxiny, stresem, případně i poškozením lymfatických cév, se projevuje únavou, sníženou schopností organismu čelit zátěži, infekčním chorobám a jiným nemocem, otékáním nohou, především v oblasti kotníků, otoky v oblasti břišní nebo v obličeji, lymfedémy, zduřením uzlin, celkovým oslabením imunitního systému i psychickým podrážděním.
Lymfatický systém není na rozdíl od krevního systému poháněn srdcem (svalovou pumpou), ale jen vlivem pohybu svalů. Je-li tuková vrstva silnější, svaly ochablé a pohybová aktivita nízká, dochází ke zpomalení funkce proudění lymfy a zbytky látkové výměny zůstávají v tkáních. Tukové buňky zvětšují svůj objem, vytvářejí tukové polštářky, tím vzniká celulitida a otoky.